Densytometria – jak przygotować się do badania.

lekarze specjaliści > Densytometria > Densytometria – jak przygotować się do badania.

Specjaliści Radzą

Densytometria – jak przygotować się do badania.

Densytometria jest badaniem badającym gęstość mineralną kości. Densytometria wykorzystywana jest przede wszystkim w diagnozowaniu osteoporozy. Badanie polega na prześwietleniu kości za pomocą wiązki promieni rentgenowskich. Densytometria jest bezpiecznym badaniem, ponieważ promienie rentgenowskie są znacznie słabsze niż przy innych badaniach tego typu. Do badania nie trzeba się przygotowywać, należy tylko zgłosić się ze skierowaniem do pracowni wykonującej densytometrię. Badanie to zalecane jest osobom, u których podejrzewa się osteoporozę. Poza tym badaniu raz w roku powinny poddawać się osoby powyżej 35 roku życia, kobiety z menopauzą i mężczyźni z andropauzą. Wskazaniem do badania jest także obecność osteoporozy w rodzinie, złamania osteoporotyczne, nietolerancja produktów zawierających wapń itp. Densytometria ma duże znaczenie w profilaktyce osteoporozy, ponieważ umożliwia wykrycie nawet najmniejszych zmian w tym kierunku. Poza tym badanie to wykorzystywane jest także do monitorowania skuteczności leczenia osteoporozy. Badanie jest bezbolesne. Badanie nie jest wykonywane u kobiet w ciąży.

Medserwis

Densytometria - pozostałe artykuły

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl